بانکداری

ویژگی‌های امنیتی اسکناس 50.000 ریالی جدید

بانک مرکزی برای تسهیل در امر مبادلات، امکان خدمات‌رسانی بیشتر بانک‌ها و اصلاح ترکیب پولی کشور، مبادرت به چاپ، انتشار و توزیع اسکناس‌های جدید 50.000 ریالی کرده است. این اسکناس جدید دارای ویژگی های امنیتی خاصی می‌باشد. کاغذ این اسکناس ها بازتاب نور ماورا بنفش را منعکس نکرده و در سطح کاغذ آن از الیاف فلورسنتی نامرئی استفاده شده که در زیر نور ماوراء‌بنفش در 4 رنگ قابل مشاهده می‌باشد. علاوه بر آن، امضا و شماره سریال‌ها بوسیله مرکب فلورسنتی چاپ شده‌ که در زیر نور ماوراء‌بنفش به رنگ زرد و طلایی قابل رویت می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌های امنیتی 50.000ریالی می‌توان به طراحی‌های خاص آن اشاره کرد. از جمله این طرح‌ها، طراحی‌خطی سه بعدی (مدالین) است که در آن نقش‌ها بصورت برجسته به‌نظر می‌آیند. همچنین طراحی کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از نرم افزارهای امنیتی صورت گرفته که هر خط اطلاعات مربوط به رنگ خود را می‌باشد. در صورتی که در نمونه‌های اسکناس‌های تقلبی، خطوط بکار گرفته شده از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده‌اند که به‌ راحتی به وسیله ابزار بزرگ‌نمایی قابل تشخیص‌اند.

ویژگی‌های امنیتی اسکناس 50.000 ریالی جدید
ویژگی‌های امنیتی اسکناس 50.000 ریالی جدید

تصویر پرتره امام خمینی (ره)، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی اسکناس به صورت برجسته چاپ شده‌اند. درواقع زمانی که با انگشتان دستتان این قسمت‌ها را لمس کنید به سهولت برجستگی‌های آن را احساس خواهید کرد. همچنین علامت مخصوص روشندلان نیز به اینگونه چاپ شده است. این علامت در گوشه پایین سمت راست اسکناس برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می‌شود.

نخ امنیتی و واتر مارک که شامل تصویر سه بعدی پرتره امام خمینی (ره) است به صورت مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت می‌باشند. همچنین بر روی نخ امنیتی عبارت لاتین IR.IRAN درج شده است. نخ امنیتی پنجره ای هولوگرافیک به صورتی درون کاغذ قرار گرفته که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی شده است که با قرار دادن اسکناس در مقابل نور تمام نخ دیده می‌شود. این نخ پوشش ویژه‌ای دارد که در مقابل نور با تغییر زاویه دید به صورت هفت قابل رویت است. همچنین بر روی آن عبارت لایتن IR.IRAN و نشان بانک مرکزی درج شده است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا