واردات و صادرات

غیر منطقی بودن واردات واکسن توسط بخش‌های خصوصی

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، عنوان کرد، در تجارت بین الملل، شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه‌های گوناگون با یکدیگر تعامل و خرید و فروش دارند که این موضوع در رابطه با دارو نیز صادق است به طوری که در تمام نقاط دنیا بخش خصوصی قادر به خرید و فروش دارو است؛ اما درباره واکسن ویروس کرونا، فضا کمی متفاوت می‌شود.

مجیدرضا حریری با اشاره به اینکه از آغاز بحث دستیابی به واکسن کرونا و توزیع آن، دولت‌ها نقش محوری را داشتند، بیان کرد، امروز سازمان بهداشت جهانی می‌گوید حتی باید به سمتی پیش برویم که مدیریت واکسیناسیون کرونا در سطح جهانی نیز واحد شود اما ما توقع داریم در سطح ملی، نوع مدیریت تغییر کرده و بخش خصوصی در آن فعال گردد!

حریری ادامه داد، حتی در کشورهای مظهر اقتصاد آزاد و فعالیت بخش خصوصی نظیر ایالات متحده، انگلستان و کانادا، در حوزه واکسن، دولت‌ها نقش محوری را انجام می‌دهند. این شانس وجود دارد که بخش خصوصی در حوزه‌هایی مانند جابجایی یا تزریق واکسن پیمانکار دولت گردد اما اصل موضوع در حیطه مسئولیت و مدیریت دولت است و کسی در آن شکی نخواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه اختیار دادن به بخش خصوصی در حوزه‌های پیچیده‌ایی مانند این، با واقعیت‌های اقتصاد ایران ناسازگار است، گفت، ما درباره با اقتصادی صحبت می‌کنیم که در آن دولت در مورد مرغ، تخم مرغ، زولبیا و بامیه در بازار ورود کرده و با قیمت گذاری دستوری، اجازه فعالیت آزاد به اقتصاد را نمی‌دهد، آنگاه در حوزه‌ای مانند واکسن کرونا که در تمام جهان مدیریت دولتی صورت می‌گیرد، ناگهان می‌گویند که بخش خصوصی مسئولیت واردات را بر عهده داشته باشد! این نه با منطق اقتصاد ما و نه با توجه به شرایط جهانی با واقعیت‌های بین المللی سازگار است، می‌خواند.

وی ادامه داد، در صحبت‌های صورت گرفته شده، حتی مشخص نکرده‌اند که چه شرکت و تحت چه شرایطی می‌تواند واکسن کرونا را وارد کند. به عنوان مثال هر فردی که با چین مراوده اقتصادی داشته باشد به پرس و جو درباره واکسن افتاده و این از هر نظر اشتباه و حتی خطرناک است. واکسن موضوعی تخصصی است که ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد و تنها شرکت‌ها و افرادی باید به آن ورود کنند که تجربه و صلاحیت علمی لازم را داشته باشند؛ در غیر این صورت احتمال کلاهبرداری و دریافت کالای نامرغوب وجود خواد داشت.

این مقام مسئول در آخر خاطر نشان کرده و گفت، مدیریت واردات باید توسط دولت صورت گیرد و بحث بر سر اینکه بخش خصوصی واکسن بیاورد و آن را در بازار بفروشد نه تنها ممکن نیست بلکه در صورت اجرایی شدن نیز گامی جدید در مسیر نوکیسه پروری در ایران است. این ویروس جز با واکسیناسیون همگانی محدود نمی‌گردد و در این مسیر فقیر و غنی باید یکسان باشند و این مدیریت دولت در عرصه بهداشت است که کار را اجرایی می‌کند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا